O Şakayı Yapmadan Önce

Bir adayla iş görüşmesi yaptığınızı ve şu klasik soruyu soruduğunuzu hayal edin: “Beş yıl sonra kendini nerede görüyorsun?” Karşınızdaki aday şöyle cevap veriyor: “Bana bu soruyu sormanızın beşinci yılını kutluyor olacağım.”

Bu çok iyi bir espri olmayabilir ama adayın hakkını verin zira bir risk aldı. Bu bir güven göstergesidir. Kaygısız olduğunu ve eğlenceli bir çalışma ortamını tercih ettiğini gösterir.

Bu tür bir yaklaşım adaya yönelik algınızı zedelemeyebilir, hatta belki de olumlu yönde güçlendirebilir.

Bu önermeler, insanların çalışma ortamında espriye nasıl yanıt verdiklerine yönelik bir dizi deneyden elde edilen bulgulara dayanıyor. Bir kişinin komik olmayan, uygunsuz ve komik şakalar yaptığında yetkinliği, statüsü ve duyulan güven konusunda nasıl etkilendiğini temel alan çalışmalardan söz ediyoruz. Wharton School’dan T. Bradford Bitterly’nin başını çektiği araştırma ekibi ilk araştırmada iş görüşmeleri ve sunumlar gibi senaryolar ışığında mizah ile statü arasındaki ilişkiyi irdeleyen çalışmalar yaptılar.

Bazı bulgular pek de şaşırtıcı değildi. İyi espriler kötü esprilere kıyasla daha iyi sonuç veriyor ve uygunsuz şakalar espriyi yapan kişiye yönelik algıya ve bu kişinin statüsüne zarar verirken kendine güvenine yönelik algıyı güçlendiriyor.
Diğer yandan araştırma, mizah çabaları ve bunların sonuçları arasındaki asimetrik ilişki konusunda içgörüler de ortaya koyuyor. Genelde komik bir espri yaparken bir iyi niyet söz konusuyken kötü bir espri yaparken kötü niyet o kadar söz konusu olmuyor. Araştırmacılar, insanların bir soruya kötü bir espriyle yanıt veren kişiyle ilgili algılarıyla ciddi bir yanıt veren kişiye yönelik algıları arasında çok da fark olmadığını belirtiyor. Araştırmaya göre başarısız espriler, uygunsuz olmadıkları sürece çok da sıkıntı oluşturmuyor.

Bu aslında cesaret verici bir bulgu zira mizah göreceli bir konu ve en iyi mizahçılar bile bazı durumlarda neyin işe yarayıp neyin yaramayacağını kestirmekte zorlanıyorlar. Bu da insanların esprileri nasıl algıladıkları konusunda çok fazla şey bilmediğimizi gösteriyor. Araştırma ekibinde yer alan Harvard Business School’dan Alison Wood Brooks, “Mizaha yönelik bilimsel kanıtlar şaşırtıcı ölçüde sınırlı ve mizahın riskini değerlendirmek oldukça zor, bu nedenle insanlar iş yerinde çoğu zaman çok ters şakalar yapabiliyorlar. Ancak bu işi iyi becerenleri de büyük ödüller bekliyor” diyor.

ARAŞTIRMA HAKKINDA “Risky Business: When Humor Increases and Decreases Status” T. Bradford Bitterly, Alison Wood Brooks VE Maurice E. Schweitzer (Journal of Personality and Social Psychology, ileriki sayılarda yayımlanacak)

Kaynak: Eric Nyquist, HBR Türkiye

Takımlarda Çatışmayı Nasıl Önlersiniz?

Takımlarda çatışma faydalı da olabilir, takımların dağılmasına...

Çıkmaza Giren Bir Ofis Aşkı

Brad: Son toplantıdan sonra içki? Elizabeth: Bütün ekip mi?

Çeşitliliği Ciddiye Almak İşletmelerde Ne Anlama Geliyor?

Finansal getiri savını bırakalım artık... "Finansal getiriyi temel alan...
×