Home Gelişim Kişisel Gelişim Psikolojik Olarak “Sağlıklı” Bireylerde Bulunan Özellikler

Psikolojik Olarak “Sağlıklı” Bireylerde Bulunan Özellikler

0
10

Psikologların birinin kişiliğini tanımlamak için kullandıkları binlerce olmasa da yüzlerce özellik vardır. Kişi nazik, gergin, alçakgönüllü veya vicdanlı olabilir. Birisi talepkar, bağımsız, kendini beğenmiş veya risk alan olabilir.

Psikolojik olarak “sağlıklı” bireylerde bulunma olasılığı en yüksek olan özellikler hangileridir? Davis, California Üniversitesi’nden Weibke Bleidorn liderliğindeki bir araştırma ekibi, Journal of Personality and Social Psychology’de yayınlanan yeni bir makalede bu soruyu yanıtlamaya çalıştı. Duygulara, olumlu duygulara ve açıklığa karşı yüksek düzeyde açıklığın, sağlıklı bir kişiliğin en büyük göstergesi olduğunu buldular.

Why We Need to Stop Speculating About Other People's Mental Health, According to Therapists

Bleidorn ve ekibi bu eski soruya çağdaş bir dokunuş kattı. İlk çalışmalarında, psikolojik olarak istikrarlı bireylerde yaygın olarak kullanılan 30 kişilik özelliğinden hangisinin ortaya çıkacağını değerlendirmek için 137 kişilik uzmanını işe aldılar. Uzmanların duygulara açıklığı, sıcaklığı, pozitifliği ve açıklığı iyi ayarlanmış bireylerde ortaya çıkması en muhtemel özellikler olarak değerlendirdiklerini buldular. Öte yandan, düşmanlık, depresiflik, kırılganlık ve kaygı, en az iyi uyum sağlayan bireylerde bulunma olasılığı ile derecelendirildi.

Aşağıda, psikolojik olarak “sağlıklı” bir bireyi tanımlama olasılıklarına göre yüksekten düşüğe sıralanan kişilik özelliklerinin tam listesi verilmiştir:

Duygulara Açıklık
Sıcaklık
Pozitif duygular
Basitlik
Yetkinlik
Fedakarlık
Aktivite
Değerlere Açıklık
Şefkatli Düşünce
Saygısızlık
Küstahlık
Öz-Disiplin
Sipariş
Kazanım
Üzerinde düşünme

Estetiğe Açıklık
Girişkenlik
Güven
Uyma
Fikirlere Açıklık
Tevazu
Fantaziye Açıklık
Heyecan Arayan
Eylemlere Açıklık
Özbilinç
Dürtüsellik
Endişe
Güvenlik Açığı
Depresiflik
Düşmanlık

Narcyzm patologiczny - poznaj trzy maski, jakimi się posługuje


Ardından, araştırmacılar bu alıştırmayı bir grup lisans öğrencisiyle tekrarladı. Kişilik uzmanlarının ve lisans öğrencilerinin derecelendirmeleri arasında yüksek derecede tutarlılık buldular, bu da psikolojik sağlıkla ilişkili kişilik özelliklerinin hem meslekten olmayan kişiler hem de uzmanlar tarafından tanımlandığına işaret ediyor.

Yazarlar, “Carl Rogers’ın ‘tam işlevli’ kişiyi tasvir etmesine benzer şekilde, psikolojik olarak sağlıklı kişi, duyguları deneyimleme ve ifade etme yeteneğine sahip, doğrudan, sıcak, arkadaş canlısı, samimi, kendi yeteneklerine ve duygusal olarak kendine güvenen olarak tanımlanabilir.

×