İş Yerinde Olumlu, Üretken İlişkiler

Geçenlerde çok farklı iş kollarında çalışan iki çalışanla iki görüşme yaptım. Her ikisi de mükemmel geçmişleri olan iyi çalışanlardı. İkisi de yönetimleriyle büyümüşlerdi. Koşullar farklı olsa da endişeleri şu beş kelimeye indirgenebilir:

“Beni ciddiye almıyorsun.”

Düşünceli bireylerdi, ancak ikisi de örgütsel konularla ilgili endişelerinin özet olarak reddedildiğini hissettiler.

Oldukça fazla sayıda çalışan böyle hissettiğinde:

“Dinlenmiyorum.”

“Fikirlerim önemli değil.”

“Saygı görmüyorum.”

Çalışanlardan gelen bu tarz şikayetler gelen bir iş yerinde, çalışma alanında, yönetim açısından ileride sorun çıkacağına eminim.

Olumlu, üretken ilişkiler

İyi yöneticiler, değerli, profesyonel çalışanların ciddiye alınmak istediğini sezgisel olarak anlar. Bu çalışanlar, dinlenmek ve değer görmek isterler. Bunu hissedemediklerinde, bir organizasyona olan bağlılıkları, hatta uzun yıllar boyunca inşa edilmiş olan bağlılıkları bile gün ışığı kadar hızlı bir şekilde azalabilir.

“Yönetimde geçirdiğim on yıllar boyunca fark ettiğim bir şey, bu tür bir kalitenin – buna empati deyin, çalışanlarla iyi ilişki kurma yeteneği diyelim – yöneticilerin genellikle sahip olduğu veya sahip olmadığı bir şey olduğuydu. Buna sahip olanlar saygı görme ve etkili olma eğilimindeydi

Ölçmek zor, ancak eğer bir İK başkanı olsaydım ve yönetimdeki işe alımlarımda sürdürülebilir başarı için bir model oluştursaydım, pozitif, üretken çalışan ilişkileri kurmaya yönelik bu soyut kapasite kesinlikle yönetimsel gıda zincirimin tepesine yakın olurdu.

Illustrated corporate business people | premium image by rawpixel.com

Bu nedenle, başlangıçta iki çalışanın tartıştığı temel hayal kırıklığı önemlidir. Her ikisi de bir zamanlar bir takımın kilit oyuncularıydı, ancak şimdi ikisi de kendilerini dışlanmış hissediyorlardı. Önümüzdeki aylarda ikisi de başka yerlere bakmayı planlıyor.

Çalışan bağlılığı, tamamen bir organizasyona duygusal bağlılıkla ilgilidir. Bu taahhüt sarsılmaz değildir; sorunlu bir yönetici onu çabucak sallayabilir.

Küçük şeyler kişinin iş deneyiminde büyük fark yaratır. Tutumlar önemlidir. Bir çalışan “artık ciddiye alınmadığını” hissettiğinde, şirket konusunda da fazla ciddi kalmama ihtimali yüksektir.

Victor Lipman

Takımlarda Çatışmayı Nasıl Önlersiniz?

Takımlarda çatışma faydalı da olabilir, takımların dağılmasına...

Çıkmaza Giren Bir Ofis Aşkı

Brad: Son toplantıdan sonra içki? Elizabeth: Bütün ekip mi?

Çeşitliliği Ciddiye Almak İşletmelerde Ne Anlama Geliyor?

Finansal getiri savını bırakalım artık... "Finansal getiriyi temel alan...
×