Evlilikten Boşanmaya Giden Sorunlarımız

Çiftlerin boşanmasının birçok nedeni vardır, en yaygın olanı sadakatsizlik, güven ve çatışma sorunlarıdır. Peki bu evlilik sorunları en çok ne zaman ortaya çıkıyor?
DBE Eğitim | Boşanma Süreci Danışmanlığı Eğitimi
Kalıcı dinamik modeli.

Bir olasılık, boşanmaya yol açan sorunların başından beri var olması ve sadece başa çıkmanın zaman almasıdır. Örneğin, bir çift, eşlerden birinin, anlamsız harcama alışkanlıklarından kaynaklanan uzun süredir devam eden bir çatışma modeline sahip olabilir. Ancak bir noktada işler dayanılmaz hale gelir.

Ortaya çıkan tehlike modeli.

Bir başka senaryo da, çiftleri birbirinden ayıran sorunların yeni olması ve ilişkide daha sonra ortaya çıkan sorunlardan kaynaklanmasıdır. Örneğin, bir çocuğun nasıl yetiştirileceği konusundaki çatışmalar, çift bir aile kurmaya başlayana kadar su yüzüne çıkmayabilir. Bu, ilk evlendiklerinde, birlikte kalan çiftler ile boşananlar arasında gerçek bir fark olmadığını gösterir.

Hayal kırıklığı modeli.

Bir başka olasılık da boşanmaya yol açan şeyin gerçekçi olmayan beklentiler olmasıdır. Evliliklerinin ne kadar harika ve romantik olduğuna dair gerçekçi olmayan bir şekilde pembe bir görüşle başlayan çiftler, zaman geçtikçe hayal kırıklığına uğrama olasılıkları daha yüksek olacaktır. Tüm evliliklerde, yoğun tutkulu duyguların zamanla azalması tipikken, güçlü bir güven, yakınlık ve bağlılık duygusu devam edebilir. Bazı insanlar tutkudaki bu düşüşü diğerlerinden daha fazla alabilir, özellikle de başlangıçta gerçekçi olmayan beklentileri varsa.

Peki ya Boşanan Çiftler?

Huston ve meslektaşlarının 13 yıllık araştırmasında, başlangıçta sorun yaşayan çiftlerin en sonunda boşanma olasılığı çok yüksek olarak saptadı. Boşanma olasılığı en yüksek olan çiftler, hayal kırıklığı modelini destekleyen, zaman içinde memnuniyette en büyük değişikliği yaşayan çiftlerdi. Dolayısıyla, ilişkinin kötüye gittiği algısı, ilişkinin genel kalitesinden çok kimin boşandığına dair daha iyi bir belirleyiciydi. Hızlı boşanan çiftler (altı yıl içinde) başlangıçta daha az tatmin olma eğilimindeydiler. Memnuniyette olağan düşüşler başladığında, işler gerçekten kötüye gitti ve bu çiftleri hızla yollarını ayırmaya yöneltti. Bununla birlikte, genellikle daha sonra boşanan çiftler (yedi yıl veya daha uzun süre sonra) başlangıçta en mutlu ve en sevecen çiftlerdi. Evliliğe çok iyi ve mutlu ilişkilerle başlayan çiftler, düşmeye en uzak olan çiftler oldu.

Citas pareja teniendo conflicto. ilustra... | Premium Vector #Freepik #vector #corazon #mujer #hombre #caracter
Sonuç Olarak

Araştırma, başlangıçta mutsuz olan çiftlerin mutsuz kaldığını, ancak mutlaka boşanmak zorunda olmadıklarını gösteriyor. Bununla birlikte, bu mutsuzluk yeni sorunların ortaya çıkmasına veya memnuniyetin ilk düşüşüne yol açıyorsa, onları evliliğin ilk birkaç yılında boşanma yoluna sokabilir. Öte yandan, nispeten mutlu olan çiftler de tatminlerinde büyük bir düşüş algıladıklarında boşanabilirler ve bu boşanmalar nispeten geç (evlilikten yedi veya daha fazla yıl sonra) gerçekleşir. Dolayısıyla, hem ilişkinin genel kalitesi hem de kalitedeki değişim önemli faktörlerdir.

Mutlu bir şekilde evli kalmak zor bir görev olabilir, ancak bu araştırmalar çiftlerin alabileceği bazı geniş stratejiler önermektedir:

İlk olarak, ortaya çıktıkça yeni problemler aramalı ve kontrolden çıkmadan onlarla başa çıkmaya çalışmalısınız.
İkinci olarak, çoğu çiftin yaşadığı doğal memnuniyet düşüşüne hazırlıklı olmalısınız ve evliliğinizin başlangıcında gerçekçi beklentiler edinmeye çalışmalısınız.

KAYNAKÇA

Scott, S. B., Rhoades, G. K., Stanley, S. M., Allen, E. S., & Markman, H. J. (2013). Reasons for divorce and recollections of premarital intervention: Implications for improving relationship education. Couple and Family Psychology: Research and Practice, 2, 131–145.

Huston, T. L., Caughlin, J. P., Houts, R. M., Smith, S. E., & Geroge, L. J. (2001). The connubial crucible: Newlywed years as predictors of marital delight, distress, and divorce. Journal of Personality and Social Psychology, 80, 237-252.

Takımlarda Çatışmayı Nasıl Önlersiniz?

Takımlarda çatışma faydalı da olabilir, takımların dağılmasına...

Çıkmaza Giren Bir Ofis Aşkı

Brad: Son toplantıdan sonra içki? Elizabeth: Bütün ekip mi?

Çeşitliliği Ciddiye Almak İşletmelerde Ne Anlama Geliyor?

Finansal getiri savını bırakalım artık... "Finansal getiriyi temel alan...
×