Pasif Agresif İnsanlarla Başa Çıkmanın 5 Yolu

Pasif saldırganlık, tanımı gereği, kızgın görünmeden öfkeli olmanın güzel sanatıdır. Bu, iki bileşenin ayrılmaz bir kahve ve krema girdabıdır: öfke ve kaçınma.

Bir kalıp olup olmadığına bakın.

Gerçek şu ki, hepimiz insanız ve hepimizin farklı hayatları ve günleri var. Bazen bir yorum veya göz dönmesi hatalı bir şekilde dışarı sızar.

Ancak bu bir kalıpsa veya işler stresli hale geldiğinde varsayılan bir tepkiyse, pasif saldırganlığın üstesinden gelinmesi gerekir.

Bununla birlikte, pasif-agresif kişinin kaçınmaya çalıştığı şey, onunla yüz yüze gelmek demektir. Pasif agresif insanlar kaldırımdaki pislikler gibi çatışmalardan kaçınırlar. Ama sonra kızgınlıkları ve öfkeleri daha da artabilir.

Konuşmanın güvenli olduğunu açıkça belirtin.

Pasif-agresif insanlar, sizin nasıl tepki vereceğinizden korktukları için yaptıkları gibi davranırlar. Onlara bağırmaktan, reddetmekten, sevmekten vazgeçmekten veya gerçekte yapacağınızdan çok daha güçlü bir şekilde tepki vermekten korkarlar.

İş yerinde pasif-agresif davranışa dikkat çekmek özellikle önemlidir. Pasif agresif meslektaşlar genellikle işlerinde mutsuz veya güvensizdir. Ancak pasif-agresif iş arkadaşları, bir konuyu ele alınması gereken bir şey olarak açıkça işaretlemek yerine engeller yaratarak, zaman kaybettirerek ve genellikle herkesin işini daha zor hale getirerek, daha az zevkli hale getirerek hoşnutsuzluklarını ifade ederler.

Bu nedenle, ister işte ister evde, birisinin bir sorunu paketler altında bırakmaktansa gün ışığına çıkarmasını tercih ettiğinizi açıkça belirtin. Korktukları şeye tam olarak ona tepki vermeyerek bunu güçlendirin.

Şimdi, konuşmaya çalışırsanız, ancak yine de öfke veya memnuniyetsizliği reddederlerse (“Ben mi? İyiyim. Her şey yolunda.” Veya “Üzgünüm geciktim, ancak herhangi bir hatırlatma e-postası görmedim”) şeyler aniden tamamen farklı bir seviyeye geçer.

Tedavi edilemez durumlar için, onları doğrulayın…

Bazen, pasif saldırganlık o kadar yerleşiktir ki, dünya ile başa çıkmanın varsayılan bir yolu haline gelir. Kronik olarak pasif-agresif bireyler için öfkeden kaçınmanın yanı sıra sorumluluktan da kaçınırlar.Pasif agresif insanlar bunu bir başarısızlık olarak maruz kalmaktan kaçınmak için veya çok iyi olduklarını düşündükleri bir işten kaçınmak için yaparlar

Bununla birlikte, pasif-agresif kişi savunmacı davrandığında, kendilerini mağdur yaparlar. Bu sizi zor bir duruma sokar, çünkü onu nasıl sunarsanız sunun, iletişim kurma girişiminizi görecekler ve sizi saptırma ve mazeret uyduracaklar. “Ne? Senin istediğin gibi havluları kurutucudan çıkardım – bana onları katlamam ve kaldırmam gerektiğini söylemedin. “

Bu nedenle, empati ile başlayın. Gözlerini içten deviriyor olsan bile onların bahanesini kabul et. Neden? Kendinizi onlarla aynı hizaya getirmek çok önemlidir, çünkü onlara karşı çalışmak en iyi ihtimalle kaygandır, en kötü ihtimalle düşmanlıktır. “Anladım.” “Anlıyorum.” “Seni duyuyorum.” Bir ekip olarak birlikte çalıştığınızı açıkça belirtin. Ama sonra…

Onları sorumlu tutun.

Pasif-agresif insanlar, yaptıkları gibi davranırlar çünkü bundan sıyrılırlar. Köpek ödevlerini yediği için bedava geçiş alırlarsa, bahse girerim bu akşamki ev ödevini et suyuna batıracak ve tekrar yapacaktır.

Öyleyse durumlarını kabul edin, onlarla aynı hizaya gelin, ancak (özellikle!) Onları kurtarmak veya işlerini kendiniz yapmak daha kolay olsa bile, sorumluluklarını yerine getirin.

Örneğin, “Köpek ödevini mi yedi? Başına gelenlere çok üzüldüm. Bu birkaç kez başıma geldi, bu gecenin ev ödeviyle birlikte yarın teslim edebilirsiniz. “

Ve uygun şekilde iddialı olduklarında onları ödüllendirin.

Kronik olarak geciken pasif-agresif kişi zamanında ortaya çıkmayı başarırsa, mevcut olduğu için gerçek bir zevk ifade edin. Alaycı bir “Sizi bir kez daha zamanında görmek güzel” diyerek değil, kocaman bir gülümsemeyle ve bu hafta sonu neler yaptıklarına dair gerçek bir sorgulamayla.

Aynı şekilde, genellikle geç kalan biri bir görevi zamanında tamamlarsa, gizlice istedikleri övgüyü ona verin. “Tam zamanında bu işi bitirmişsin. Buna gerçekten memnun oldum.”

Sonuçta, pasif-agresif insanlar, her ne kadar sinir bozucu olsalar da, tıpkı herkes gibi. Özünde, sadece sevgi ve onay istiyorlar. Karıncalanmalarının üstesinden gelmeyi zorlaştırdıklarından emin olsalar da, bazı basit stratejilerle, etrafınızda daha iyi davranmalarına yardımcı olabilirsiniz; bu, tüm personele gönderilen komik, eek değerinde pasif-agresif “hatırlatma” e-postalarını kaçırmaya değer. .

Takımlarda Çatışmayı Nasıl Önlersiniz?

Takımlarda çatışma faydalı da olabilir, takımların dağılmasına...

Çıkmaza Giren Bir Ofis Aşkı

Brad: Son toplantıdan sonra içki? Elizabeth: Bütün ekip mi?

Çeşitliliği Ciddiye Almak İşletmelerde Ne Anlama Geliyor?

Finansal getiri savını bırakalım artık... "Finansal getiriyi temel alan...
×