Çocuklarda Benlik Saygısı ve Narsisizm

Tolstoy, en iyi ilişkilerde övgü gerekliydi, diyordu, “Tıpkı tekerleklerin dönmesini sağlamak için gresin gerekli olması gibi.” Günlük etkileşimlerinde, dünyanın dört bir yanındaki insanlar kendilerini genellikle övgü sunarken ve alırken bulurlar. Kırmızı yüzleri ve titreyen kafaları olan diğerleri, iltifatları şiddetle reddedebilir. Diğerleri ise her son kabul kelimesini gurur ve şevkle kucaklayabilir.

Emmanuelle Colin - FRANCIA. Mucho más diversión, aprendizaje y cultura para niños y para toda la familia en www.solerplanet.com

İlk bakışta, övgü ve ebeveynlik şaşmaz bir çiftleşme gibi görünür: Ebeveynler, öz saygılarını artırma, cesaret verme ve şefkat gösterme gibi iyi niyetlerle çocuklarını överken, çocuklar ebeveynlerinin sadık onayıyla gelişir. Ancak araştırmalar, her şeyin o kadar basit olmadığını ve ebeveynlerin çocuklarına bu kadar cömertçe (ve içtenlikle) verdiği alkışların aslında geri tepebileceğini gösteriyor.

Amsterdam Üniversitesi araştırmacısı Eddie Brummelman, övgü ve narsisizm arasındaki karmaşık ilişkiyi ve çocukların sağlıklı bir özgüven geliştirmeleri için gerçekte ne gerektiğini araştırıyor.

İşte Dr. Brummelman kendi sözleriyle

Araştırmanızdan elde ettiğiniz en ilginç bilgilerden biri ne oldu?

Narsisizm çalışmaya başladığımda, bunun neredeyse benlik saygısı gibi olduğunu ve narsistlerin son derece yüksek özgüvene sahip insanlar olduğunu düşünürdüm. Araştırmamın gösterdiği en önemli şeylerden biri, narsisizm ve benlik saygısının çok farklı olmasıdır. Benlik saygısı zihinsel sağlığa katkıda bulunurken (örneğin, kaygı ve depresyonu azaltarak, sağlıklı ilişkilerin sürdürülmesine yardımcı olarak vb.), Narsisizm genç yaştan itibaren ruh sağlığına zarar verebilir.

Antonia Woodward Illustration - antonia, woodward, antonia woodward, commercial, trade, picture book, picturebook, novelty, sweet, fiction, traditional, painted, child, person, children, boy, girl, balloon, balloons, play, playing, feathers, cute, sweet
Bir çocuğun narsisizm yerine kendine güveni olduğunu nasıl anlayabilirsiniz?

Narsisizm ilk olarak 7 yaş civarında ortaya çıkar. İşte o zaman çocuklar, sosyal karşılaştırmalar yoluyla küresel öz değerlendirme yapma becerisi kazanır. Küçük bir çocuktan kendisini tarif etmesini isterseniz, genellikle şöyle derler: “Ben iyi bir erkek / kız kardeşim” veya “Gerçekten çok iyi futbol oynayabilirim.” Bunlar, sosyal karşılaştırmadan yoksun, alana özgü öz değerlendirmelerdir. Narsisizm, sosyal karşılaştırmayı içeren küresel bir öz değerlendirmedir: “Ben diğerlerinden daha iyiyim.” Bazı çocuklar son derece özgüvenlidir ve öz değerlendirmeleri gerçekçi olmayan bir şekilde olumlu olabilir, ancak narsisizmin temel özelliği, sizin diğerlerinden daha iyi ve daha çok hak ettiğiniz inancıdır.

Sağlıklı bir özgüvene sahip çocuklar yetiştirmek ve onların gelişmesine yardımcı olmak için ebeveynlere ne gibi tavsiyeleriniz olur?

Belki de en önemli davranış, çocuğunuza karşı sıcak ve şefkatli olabileceğinizi ve çocuğu bir kaideye koymadan özgüvenini artırabileceğinizi fark etmektir. Çocukla zaman geçirebilir, onlara arkadaşlığını takdir ettiğinizi hissettirebilir, karşılıklılık, dokunma, sarılma temelli oyunlar oynayabilirsiniz. Onlara, bir kişi olarak kim oldukları için onları takdir ettiğinizi ve onlarla bağınızı beslediğinizi hissettirin.

Çocuğunuzun narsistik özelliklere sahip olduğunu bildiğinizde paniğe kapılmanıza gerek kalmaz. Oldukça yaygındır. Ancak narsisistik öz imgenin altında yatan inançları tanımak önemlidir. Bulmaya çalışın – çocuğunuz kim olduğu için kendinden hoşlanıyor mu? Yoksa kendi imajı daha kırılgan mı? Sizin veya çevrenizin gönderdiği ve bu inançlara katkıda bulunabilecek mesajları düşünün. Hayatta önemli olan değerlerden ve insanların özünde nasıl eşit olduklarından ve gerçekte kimsenin özel muameleyi hak etmediğinden bahsedin.

Takımlarda Çatışmayı Nasıl Önlersiniz?

Takımlarda çatışma faydalı da olabilir, takımların dağılmasına...

Çıkmaza Giren Bir Ofis Aşkı

Brad: Son toplantıdan sonra içki? Elizabeth: Bütün ekip mi?

Çeşitliliği Ciddiye Almak İşletmelerde Ne Anlama Geliyor?

Finansal getiri savını bırakalım artık... "Finansal getiriyi temel alan...
×