Home Psikoloji Ünlü Psikologlar Alfred Adler ve İnsan Tanıma Sanatı

Alfred Adler ve İnsan Tanıma Sanatı

0
26

“İçe kapanıklık, yetersizlik ve kendini güvende hissetmeme duygusu, bireyin varlık amacını belirler.”

– Alfred Adler

Alfred Adler Kimdir?

Alfred Adler, Avusturya’nın Viyana kentinde doğdu. Küçük bir çocukken raşitizm geçirdi, bu da 2 yaşına kadar yürümesini engelledi ve dört yaşında zatürreye yakalandı. Adler, çocukken yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle hekim olmaya karar verdi. 1895 yılında Viyana Üniversitesi’nden tıp diploması ile mezun olduktan sonra, kariyerine göz doktoru olarak başladı ve daha sonra pratisyen hekime geçti.

Bireysel Psikoloji

Alfred Adler, en çok bireysel psikoloji olarak bilinen düşünce okulunu oluşturmakla tanınan Avusturyalı bir doktor ve psikiyatristti. Kişiliğin oluşumunda önemli bir rol oynadığına inandığı aşağılık duygusu ve aşağılık kompleksi kavramlarıyla da hatırlanır.

Alder başlangıçta Sigmund Freud’un bir meslektaşıydı, psikanalizin kurulmasına yardımcı oldu ve Viyana Psikanaliz Cemiyeti’nin kurucu üyesiydi. Adler’in teorisi bireye bir bütün olarak bakmaya odaklandı, bu nedenle yaklaşımından bireysel psikoloji olarak bahsetti.

Teorisi

Adler’in teorisi, her insanın bir aşağılık hissine sahip olduğunu öne sürdü. İnsanlar çocukluktan itibaren “üstünlük için çabalayarak” bu aşağılığın üstesinden gelmeye çalışırlar.

Adler, bu dürtünün insan davranışlarının, duygularının ve düşüncelerinin arkasındaki motive edici güç olduğuna inanıyordu. Bazı bireylerin işbirliğine ve topluma katkılara odaklanacağını, bazılarının ise diğerleri üzerinde güç uygulamaya çalışacağını açıkladı.

Karakter Nasıl Şekillenir?

Adler’in temel ilkesine göre ruhumuz kalıtsal unsurlar doğrultusunda değil, toplumsal etkilerle şekillenir. “Karakter” iki zıt güç arasındaki karşılıklı etkileşimdir: Güç sahibi olma veya kendi konumunu sağlamlaştırma ihtiyacı ile “sosyal duygu” ve birliktelik ihtiyacı. Bu güçler birbirine zıttır. Hepimiz bu güçleri farklı şekillerde kabul veya reddettiğimiz için benzersiz yapıdayız.

×