Komşunuza “Günaydın” Demek Neden Önemli?

Komşuluk bağlantıları, bir çocuğun veya ergenin dayanıklılığını arttırmaya ve gencin kendine zarar verme, saldırganlık veya antisosyal eylemlerde bulunma olasılığını azaltmaya yardımcı olabilir. Bunun mekanizmalarından biri, bir mahallenin etkili ebeveynliği desteklemek veya zayıflatmak için hareket etme şeklidir.

Araştırmacılar, çocukluk ve ergenlikte saldırganlık ve antisosyal davranışı tahmin etmedeki en büyük faktörlerin bir yandan yoksulluk ve yoksunluk düzeyi, diğer yandan da ebeveyn sıcaklığı ve yapısı olduğunu buldu. Diğer bir yandan ekonomik açıdan yoksun topluluklarda büyüyen erkek çocuklarının saldırgan ve anti-sosyal olma olasılığının daha yüksek olması beklenir fakat ebeveynleri hem sıcaklık hem de izleme sağladığında bu oranın düşmesi sağlanabilir.

Topluluğunuz ekonomik yoksunluk, sosyal kopukluk (en zengin mahallede bile olabilir), yaygın uyuşturucu kullanımı, sistemik ırkçılık, göreli yoksulluk, çevresel kaygılar veya başka bir şeyle uğraşıyor olsun, çocuğunuzun şansını arttırmanın en iyi yollarından biri mutlu ve üretken bir yetişkin haline dönüşecek, mahallenizdeki sosyal bağlantıları güçlendirmektir.

NELER YAPABİLİRİM?

  • Çocuğunuza hem sıcaklık hem de yapı kazandırın. Sıcaklık ve yapı deneyimleyen çocuk daha dirençlidir ve büyüdükleri ortam ne olursa olsun mutlu ve üretken bir yetişkinliğe geçme olasılığı daha yüksektir.
  • Komşularınıza günaydın deyin. Komşuluk bağlantıları kurmanın ve sürdürmenin yollarını arayın. Topluluk etkinliklerine katılın veya başlayın — sizi ve çocuğunuzu ilgilendiren her ne olursa olsun, bahar temizlikleri, yerel bağış toplama, okul konseyi, mahalle sporları.
  • Ebeveynlik destek girişimlerini savunmak. Tüm ebeveynler, sorunları ve sorularının yanıtları konusunda yargılayıcı olmayan yardım alabilecekleri, birbirleriyle ve çeşitli profesyonellerle bağlantı kurabilecekleri – hem sanal hem de gerçek – yerlere sahip olmaktan yararlanır.
  • Kolektif etkinliği güçlendirmenin yollarını arayın. Komşularınızla bağlantı kurun ve sürdürün. Mahalledeki işletmeleri ve kafeleri destekleyin. Çevrenizdeki insanlara karşı dostça davranın. Mahallenizdeki çocuklara iyi davranın ve toplum yanlısı davranışları öğrenmeleri konusunda onları destekleyin. Bunu nazikçe yapın, asla sert bir şekilde, ebeveynlik rolüne nazikçe adım atmanızın onların gelişiminde bir fark yaratabileceğini anlayın.

mahallede güzel bir gün, bir komşu için güzel bir gün.

Takımlarda Çatışmayı Nasıl Önlersiniz?

Takımlarda çatışma faydalı da olabilir, takımların dağılmasına...

Çıkmaza Giren Bir Ofis Aşkı

Brad: Son toplantıdan sonra içki? Elizabeth: Bütün ekip mi?

Çeşitliliği Ciddiye Almak İşletmelerde Ne Anlama Geliyor?

Finansal getiri savını bırakalım artık... "Finansal getiriyi temel alan...
×