Kendinizi Sabote Etmeyi Nasıl Durdurabilirsiniz?

Kişisel güçlü yönlerinizi nasıl kullandığınız, hayatınızda büyük bir fark yaratabilir. Pozitif psikologlar Martin Seligman ve Christopher Peterson insanlık için ortak olan 24 karakter gücünü keşfetti:

yaratıcılık, merak, yargılama, öğrenme aşkı,
bakış açısı, cesaret, azim, dürüstlük,
lezzet, sevgi, nezaket, sosyal zeka,
takım çalışması, adalet, liderlik, affetme,
alçakgönüllülük, sağduyu, öz denetim, güzelliği ve mükemmelliği takdir etme, minnettarlık, umut, mizah ve maneviyat (Peterson ve Seligman, 2004).

En güçlü beş yönünüzü fark ederek ve bunları kendi yararınıza kullanarak hayatınızın birçok alanında performansınızı artırabilirsiniz. Araştırmalar, bu güçlü yönlerin düşünme, hissetme ve dünyayla ilişki kurma şeklinizi etkilediğini ve bu güçleri düzenli olarak kullanmanın sizi daha sağlıklı, daha mutlu ve daha başarılı kılabileceğini göstermektedir

  1. En Güçlü Yönlerinizi Bilin

En iyi karakter gücünüzü biliyor musunuz? En güçlü yönleriniz başarılı olmanıza yardımcı olabilir, ancak aşırı kullanılırsa veya yanlış şekilde kullanılırsa, aslında kendinizi sabote ediyor olabilirsiniz (Niemiec, 2018).

  1. Öz Sabotaj İçin Dikkat Edin

Kendinizi aşırı güç kullanımıyla sabote edip etmediğinizi öğrenmek için, kişisel farkındalığınıza zaman ayırın. Bu örneklerden herhangi biri tanıdık geliyor mu?

İhtiyat: planlı, sorumlu ve vicdanlı olmak. Aşırı kullanım: sizi harekete geçmekten alıkoyan aşırı düşünme, takıntılı planlama. Takıntılı planlama sizi önemli bir projede harekete geçmekten alıkoydu mu? Öyleyse, ilerlemeye başlamak için hangi küçük adımı atabilirsiniz?

Merak: deneyime açıklık, hayranlık, yenilik arayışı. Aşırı kullanım: huysuzluk, dikkat dağınıklığı, kazma. Merakınız sizi oyalamaya mı yönlendirdi? İnternette gezinmek veya sosyal medyayı düşünmeden kontrol etmekle zaman mı harcıyorsunuz? Eğer öyleyse, odaklanmak için ne yapabilirsiniz?

Azim: sebat, çalışkanlık. Aşırı kullanım: dengesizlik, azalan bir getiri noktasına ulaştığınızda ne zaman duracağınızı bilmemek. Yemek, egzersiz, arkadaşlık ve uykuyu ihmal ederek her zaman işinizi düşünüyor musunuz? Azmin aşırı kullanımı iş / yaşam dengenizi zayıflatabilir ve beyninizi tüketebilir. Hollanda’da yapılan araştırmalar, ara vermenin aslında daha yaratıcı anlayışlara yol açabileceğini göstermiştir (Dijksterhuis ve Nordgren, 2006). Ne zaman ara vermen gerektiğini anlayabiliyor musun? Günlerinizde dinlenmek ve yenilenmek için zaman ayırıyor musunuz?

Güzelliğin ve Mükemmelliğin Takdiri: estetik duyarlılık, merak, huşu. Aşırı kullanım: mükemmeliyetçilik, takılıp kalmak, bir hata yapmaktan korktuğunuz için bir projeyi tamamlamaktan korkmak. Psikolog Carol Dweck’in (2007) “gelişen zihniyet” dediği şeyi geliştirerek hayatın bir öğrenme süreci olduğunu kendinize hatırlatmak için ne yapabilirsiniz? Daha açık fikirli bir öğrenme tutumunu onaylamak için korkularınızın ötesine geçebilir misiniz? Hayatın getirdiği dersleri tanıyıp performansınızı iyileştirmek için kullanabilir misiniz?

  1. Kendi Yolunuza Bakın

Güçlü yönlerinizden birini aşırı kullanıyorsanız, psikolog Gabriele Oettingen (2014) tarafından geliştirilen “eğer-öyleyse” planını kullanarak bu alışkanlığınızı kırmaya başlayabilirsiniz. Tekrar yolunuza devam etmenize yardımcı olacak olumlu bir alternatif davranış düşünün ve kendi kendinize, “Eğer kendimi [gücü] aşırı kullanırken bulursam, o zaman [alternatif davranışa] geçeceğim.” Örneğin:

İhtiyat için: “Eğer fazla plan yapıyor ve harekete geçmekten korkuyorsam, ilerlemeye başlamak için atabileceğim küçük bir adıma odaklanacağım.”

Merak için: “İşimi yaparken dikkatim dağılmışsa, o zaman kendime” Şimdi odaklanmam gerekiyor “derim.”

Azim için: “Kendimi çok zorluyorsam, enerjimi geri kazanmak için kendime bir mola vereceğim.”

Güzelliğin ve Mükemmelliğin Takdiri için: “Sıkışmış hissediyorsam, hata yapmaktan korkuyorsam, çabalarımı daha büyük bir sürecin parçası olarak görecek ve kendime; öğreniyorum, diye hatırlatacağım.”


Şimdi senin sıran. En güçlü yönleriniz nelerdir? En yüksek gücü nerede aşırı kullanıyorsunuz ve “eğer-öyleyse” planınız nedir?

Takımlarda Çatışmayı Nasıl Önlersiniz?

Takımlarda çatışma faydalı da olabilir, takımların dağılmasına...

Çıkmaza Giren Bir Ofis Aşkı

Brad: Son toplantıdan sonra içki? Elizabeth: Bütün ekip mi?

Çeşitliliği Ciddiye Almak İşletmelerde Ne Anlama Geliyor?

Finansal getiri savını bırakalım artık... "Finansal getiriyi temel alan...
×