Marriage Story Filmi Hakkında

Noah Baumbach’ın “Evlilik Hikayesi” nde boşanmayı bedensiz bir ölüm olarak anlatılır. Film, bir çiftin birbirlerini sevme nedenlerini anlattıkları bir terapide başlar ve onların bu betimlemeleri bize çok tanıdık gelerek hemen senaryoya adapte oluruz. Baumbach, kişisel ve dokunaklı hikayesinde boşanmanın sinsi doğasını, hala birbirini önemseyen iyi niyetli iki kişinin asla yapacaklarını düşünmeyecekleri şeyleri nasıl yapacaklarını anlatıyor.

Boşanma davasında sırları silah olarak kullanacak türden biri olmadığınızı mı düşünüyorsunuz? Avantaj elde etmek için çocuğu bir ebeveyne karşı çevirmez misiniz? Başlangıçta bu kadar sevgi dolu başlayan çiftin de bunları yapmayacağını düşünüyorsunuz elbette, bunları yapanlar başka insanlardır her zaman. Karakterlerine olağanüstü bir zarafet ve şefkatle Baumbach, boşanmayı büyük bir eşitleyici olarak tasvir ederek bizi kendimizin olmasını beklemediğimiz versiyonlara dönüştürüyor.

Film ilerledikçe biz de karakterleri tanımaya başlıyoruz. Yabancıları çok uzun süre dinleyen, oğlu Henry ile oynamayı seven, annesi ve kız kardeşini çok önemseyen ve bir kalbini asla kapatmayan Nicole’ün (Scarlett Johansson) kişiliğini görüyoruz. Charlie (Adam Driver), son derece yetenekli ve yaratıcı olan odaklanmış bir tiyatro yönetmenidir. Sanki birisi yemeğini ondan çalacakmış gibi yiyor ve aşırı rekabetçi. Bunlar ayrıntı gibi görünmeyebilir, ancak “Evlilik Hikayesi” boyunca özgünlüğün derinliğini ve karakterlere bağlanmanın gücünü ortaya koyuyorlar. Charlie ve Nicole, yıllardır tanıdığımız yan komşumuz, arkadaşımız ya da içimizden birileri olarak hafızalarımızda yer edinmeye başlıyor.

Boşanma evresinde olmalarına rağmen bu çiftin bazı alışkanlıklarını bırakamamaları “Nicole’ün, eşinin (Charlie) saçlarını kesmesi, avukatlarla yemek yerken Charlie’nin ne yiyeceğini önden söylemesi vs.” bizi, hayatımızdaki yakın ilişkilerimizi düşündürmeye başlıyor. Bazı mizah parçalarına rağmen bunun yerli bir drama olduğunu görüyoruz.

Bu hikayenin içinde bariz bir kötü adam tipi olan versiyonunu yapmak çok kolay olurdu, bizi bir tarafa koyan ve bir an önce sonuca gitmek için izlediğimiz bir film… Baumbach’ın araştırdığı şey, boşanmanın “iyi” bir sonucu olmadığı gerçeğidir. Herkesi mutlu etmenin nadiren bir yolu vardır. Tabii, Charlie eşini aldattı ve Nicole’ün ihtiyaçlarını görmezden geldi, ama aynı zamanda temelde oğlunu ülkenin diğer tarafına, yanına almaya çalışıyor. Filmde boşanmak üzere olan çiftimiz arasından, zaman zaman taraf tutmaya başlayacağız. Senaryo ilerledikçe hem Nicole hem de Charlie’de iyiyi ve kötüyü görebildiğimiz an taraftarlığı bir köşeye bırakacağız. Ayrılık için bir tarafın kötü olması ya da sevgisizlik gerekmiyor. İki çok iyi insan da ilişkideki dengesiz güç dağılımından dolayı kopabiliyor. Bu yüzden ne olursa olsun ilişkideki değerimizin farkında olalım ve iki eşit birey olduğumuzu unutmayalım.

ÇÜNKÜ MUTLU BİR İLİŞKİ İÇİN, İKİ BİREY ŞART.

Takımlarda Çatışmayı Nasıl Önlersiniz?

Takımlarda çatışma faydalı da olabilir, takımların dağılmasına...

Çıkmaza Giren Bir Ofis Aşkı

Brad: Son toplantıdan sonra içki? Elizabeth: Bütün ekip mi?

Çeşitliliği Ciddiye Almak İşletmelerde Ne Anlama Geliyor?

Finansal getiri savını bırakalım artık... "Finansal getiriyi temel alan...
×